V posledných mesiacoch sme sa stali svedkami obrovských zmien na realitnom trhu. Ekonomický vývoj nielen u nás na Slovensku, ale i vo svete by mal priniesť spomínané spomalenie dopytu, čo bude mať za následok menší tlak na neustály rast cien a zastabilizovanie ich ďalšieho vývoja.

Autor: freepik
Úroky na hypotéke
- Prečo rastú úroky a kedy sa konečne tento rast zastaví?
Jedným z kľúčových nástrojov centrálnych baniek pri vykonávaní menovej politiky je nastavenie úrokových sadzieb. Hlavným cieľom menovej politiky Európskej centrálnej banky je cenová stabilita. Asi každý má v dnešnej dobe pocit, že vývoj cien má veľmi ďaleko od stabilnej úrovne. Práve z toho dôvodu centrálna banka mení prostredie, v ktorom si požičiavajú a ukladajú peniaze komerčné banky – to všetko vďaka zdvíhaniu dvojtýždňovej a depozitnej sadzby. Tieto zmeny pociťujú najmä klienti ako nárast sadzieb na úveroch a vkladových produktoch. Cieľom zmeny úrokového prostredia je dosiahnutie nižšieho dopytu, nižšieho dodatočného tlaku na rast cien spôsobeného rastom energií.
- Vďaka čomu by mohli úroky opäť začať klesať?
Aby úroky mohli klesnúť, ak to naozaj zveličíme, musí sa najskôr zastaviť inflácia a musí dosiahnuť svoj vrchol. Podľa prognóz základná úroková sadzba vzrastie začiatkom roka 2023 na úroveň až 3 %. Táto úroveň by mala na ekonomiku eurozóny, čo sa týka ekonomického rastu, veľmi negatívny efekt, ale naopak pozitívny, čo sa týka zastabilizovania cenovej hladiny. Až vtedy keď sa inflácia začne približovať k cieľu Európskej centrálnej banky, tak je možné očakávať aj pokles sadzieb.
Základná sadzba by sa mala dostať naspäť na súčasnú úroveň 2 % do konca roka 2025. Táto úroveň je považovaná za rovnovážny stav. Ide o stav, kedy menová politika nepodporuje a ani nebrzdí ekonomický vývoj. Táto prognóza je len scenárom, pretože v nej nie sú zarátané rôzne neočakávané a extrémne vplyvy. Avšak ak by sme sa mali dostať na úroveň sadzieb z predošlej dekády, bolo by potrebné zažiť znova bezprecedentný ekonomický šok. To v preklade znamená významný ekonomický pokles, nárast nezamestnanosti, možnú defláciu. A asi nám to za to nestojí.

Autor: jcomp
Kúpa nehnuteľnosti
- Dočkáme sa poklesu cien bytov a domov?
Jedno je isté – ceny nehnuteľností klesnú, ale nie všade a všetky. Súčasný vývoj trhu s nehnuteľnosťami jasne naznačuje zmenu vývoja – častejšie narážate v inzerátoch aj na slová ako zľava a znížená cena. Pri kúpe nehnuteľnosti sa záujemcovia menej pozerajú na samotnú cenu nehnuteľnosti. Viac ich zaujíma výška splátky voči ich príjmu. Toto je dôsledok hlavne nižšieho dopytu súvisiaceho s nárastom úrokových sadzieb.
Druhý dôsledok spomalenia dopytu je spotrebiteľská inflácia, ktorá odčerpáva financie z rodinných rozpočtov, čím výrazne znižuje potenciál na kúpu bytu. Na trhu s nehnuteľnosťami má dôležitú úlohu aj sentiment. Negatívny sentiment a neistota zjavne vyvrcholia v prvom kvartáli roku 2023 – prudké pocítenie dôsledkov energetickej krízy a spomalenia ekonomiky. Avšak očakávané mierne zlepšenie situácie v druhom polroku 2023 so sebou zjavne prinesie aj mierny nárast cien nehnuteľností.
Stavba domu
- Počkať alebo začať stavať?
Stále platí, že sa nemáte kam ponáhľať. Zjavne sa nedočkáte návratu cien na pôvodné úrovne, avšak šance na zľavy a akciové výpredaje budú zjavne narastať každým ďalším mesiacom a kvartálom.
- Ako a kedy človek zistí, že už je ten správny čas na stavbu? Čo je potrebné sledovať?
Bohužiaľ univerzálny ukazovateľ neexistuje a taktiež ani úplne dokonalý a správny čas na začatie stavby nehnuteľnosti. Ale predpokladáme, že cenové podmienky pre stavbu domu by sa mohli časom zlepšovať.
Predaj nehnuteľnosti
- Treba sa ponáhľať, ak chcem predať byť alebo dom?
Záleží to hlavne od toho, kam chcete uložiť výnos z predaja nehnuteľnosti. Ak odpoveď neviete, nemáte sa kam s predajom nehnuteľnosti ponáhľať, pretože súčasná vysoká inflácia bude získané financie reálne devalvovať. V prospech nehnuteľností hovorí hlavne ich nedostatok a výrazný nárast na ich výstavbu, vďaka čomu by v priemere mohli ich ceny rásť o malé jednociferné číslo.